needle

Ferielejligheden

Ferie på Aagaard

Lej en ferielejlighed i stuehuset på en firlænget stråtækt gård i gammel vestjysk byggestil, i et idyllisk kunsthåndværker-miljø i Thy tæt på Vesterhavet, Limfjorden, Ydby Hede og Nationalpark Thy.

Se venligst nogle billeder af lejligheden forneden på denne side.

Er du interesseret i Kunsthåndværk,er der inspiration at hente, ikke blot i den nærliggende natur, men også i hele den gamle fra 1807.

Er du ikke håndværksinteresseret, så er der mulighed for en unik bondegårdsferie og der er masser af aktiviteter, seværdigheder og naturoplevelser i Thy som kan udforskes - se længere nede for inspiration.

Siden 1980 har der været butik og kursussted i udbygningerne på Aagaard. I butikken udstiller og sælger et udvalg af danske kunsthåndværkere unikt og personligt tøj, spændende garner i alle regnbuens farver, uld, bomuld, hør og silke i de bedste kvaliteter. Håndlavede knapper, boligtekstiler og tilbehør - se hjemmesiden www.aagaard-tekstil.dk.
Butikken er åben tirsdag og torsdag fra 14.00-17.00 i uge 25-39, så er her der mere liv på gården (samt fredage, hvor der stilles op ved arrangementer i weekenden), ellers har I det hele for jer selv, de nærmeste naboer er 7 får, som går og græsser udenfor.

Om lejligheden
Der er plads til 9 personer i lejligheden og den er delt op i 2 afdelinger stor og lille, men med adgang til begge igennem hovedindgangen. Der findes 2 køkkener som har kaffemaskine, elkedel, elpisker, komfur, mikroovn, køleskab, fryser og service.
I den lille afdeling som er i to plan, er der:
- Et loftsrum hvor der er 3 sengepladser
- I stuen er der 1 sengeplads, men der forefindes en madras, hvis én vil sove på gulvet. 1 spisebord og stole, lille køkken.
- Badeværelse med toilet, håndvask, bruser og badekar.
- Indgang og grovkøkken med vaskemaskine, tørretumbler og lille fryser - denne gang deles med den store afdeling.

I den store afdeling, er der:
- Stort køkkenalrum, med en hyggekrog med madras og puder, som evt. kan bruges til en ekstra soveplads.
- Stor stue med brændeovn, samt reoler med inspirationsbøger i strik, broderi, væv, form og farver som man frit kan studeres.
- I stuen findes der også 1 enkeltseng
- Der er 2 soveværelser med plads til 2 personer i hvert værelse (enkelt senge).
- Badeværelse med toilet , håndvask, bruser og badekar.

Udlejningsperioder sommeren 2020
Der er inkluderet rengøring og forbrug i prisen!
Uge 26 - mandag 22. juni til lørdag 27. juni - 5 nætter - pris 7.000,- dkr.
Uge 26/27 - lørdag 27. juni til fredag 3. juli - 6 nætter -pris 8.000,- dkr.
Lukket for udlejning i weekenden 4. + 5. juli, da der er arrangement på Aagaard, hvor alle er velkomne til at deltage - se program Her på siden under Arrangementer og på: https://www.facebook.com/AagaardTekstil/

Uge 28 - mandag 6. juli - lørdag 11. juli - 5 nætter pris 7.000,- dkr.
Uge 28/29 - lørdag 11. juli - lørdag 18. juli - 7 nætter pris 9.000,- dkr.
Uge 29/30 - lørdag 18. juli - lørdag 25. juli - 7 nætter pris 9.000,- dkr.
Uge 30/31 - lørdag 25. juli - lørdag 1. aug. - 7 nætter pris 9.000,- dkr.
Uge 31/32 - lørdag 1. aug. - lørdag 8. aug. - 7 nætter pris 9.000,- dkr.
Uge 32/33 - lørdag 8. aug. - lørdag 15. aug. - 7 nætter pris 9.000,- dkr.
Uge 33/34 - lørdag 15. aug. - fredag 21. aug. - 6 nætter pris 8.000,- dkr.

Lukket for udlejning i weekenden 22.+23. august, da der er arrangement på Aagaard, hvor alle er velkomne til at deltage - se programher på siden under Arrangementer og på: https://www.facebook.com/AagaardTekstil/

Uge 35 - mandag 24. aug.- lørdag 29. aug. - 5 nætter pris 7.000,- dkr.
Uge 35/36 - lørdag 29. aug. - lørdag 5. sep. - 7 nætter pris 9.000,- dkr.
Uge 36/37 - lørdag 5. sep. - fredag 11. sep - 6 nætter pris 8.000,- dkr.

Lukket for udlejning i weekenden 12.-13. september, da der er arrangement på Aagaard, hvor alle er velkomne til at deltage - se program her på siden under Arrangementer og på: https://www.facebook.com/AagaardTekstil/

Uge 38 - mandag 14. sep.- fredag 18. sep. - 5 nætter pris 7.000,- dkr.

Der kan lejes sengelinned for 50 kr. pr. person.
Håndklæder, Viskestykker og karklude skal selv medbringes.

Ankomst og Afrejse
Indcheckning kl. 15.00 på ankomstdagen og udcheckning kl. 11.00 på afrejsedagen.
Ved ankomst vil I blive budt velkommen og få en introduktion til huset og området.

Udpluk af restauranter, aktiviteter og seværdigheder i Thy

Limfjorden (Draget) ligger 7 km fra Aagaard, Skibstedfjord (Ydby Hede) ca. 6 km og havet (Agger) ca. 15 km.
Restauranter, hvor der også kan bestilles take-away:
Hotel Thinggaard, Hurup https://hotelthinggaard.dk/
Agger Darling, Agger https://www.aggerdarling.dk/
Thinghuskroen, Vestervig https://thinghuskroen.dk/
Restaurant Agger badehotel, Agger https://www.agger-hotel.dk/
Aktiviteter og seværdigheder:
SMK Thy - Statens Museum for Kunst https://www.smk.dk/article/smk-thy/
Ydby Hede med 32 gravhøje https://slks.dk/doil/stederne/ydby-hede-hoejgruppe/
Thorsten Mosumgaard, Keramiker Heltborg https://torstenmosumgaard.dk/
Visit Thy https://www.visitthy.dk/
Sydthy kurbad www.sydthy-kurbad.dk
Sydthy svømmebad http://www.sydthy-svbad.dk/
Sneglehuset https://www.sneglehuset.dk/
Lodbjerg Fyr https://nationalparkthy.dk/oplev-nationalparken/sevaerdigheder/lodbjerg-fyr/
Nationalpark Thy https://nationalparkthy.dk/
Thy Whisky https://thy-whisky.dk/besoeg-os/
Thisted Bryghus https://thisted-bryghus.dk/events/
Kirsten Kjær museet https://www.kkmuseumdk/om-kirsten-kjaer/
Thisted Handels- og industriforening https://thistedby.dk/
Museum Thy http://museumthy.dk/forside.aspx
Hjerl Hede https://hjerlhede.dk/da
Heltborg Museum http://museumthy.dk/afdelinger/heltborg.aspx
Hurup handelstandsforening - mandag torvemarked https://www.huruphandel.dk/ https://www.facebook.com/HandelsbyenHurupThy/
Cold Hawaii - https://www.visitthy.dk/thy/cold-hawaii



Billeder af ferielejligheden

Her vises nogle billeder af ferielejligheden, inde og ude. Der vil komme flere til.

Åbningstider:

Tir. og Tor. kl. 14-17.

Adresse:

Aagaard-Tekstil

Korsgårdsvej 1

7760 Hurup Thy

Kontakt os:

Mail: mail@aagaard-tekstil.dk

Find vej:

Google Maps